صاف – لطیف طراحی پوستر رونمایی سینمایی

صاف – لطیف: طراحی پوستر رونمایی سینمایی کارگردانی محسن کیایی پوستر فیلم اکران عمومی مصطفی کیایی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چرا توتال جهت خروج از فاز ۱۱ جریمه نشد؟

حضور غول‌های نفتی در ایران، توسعه میادین نفتی و گازی، زیاد کردن صادرات و قدرت گرفتن کشور عزیزمان ایران در بازارهای جهانی حلقه‌های یک زنجیره بودند که خروج ترامپ

چرا توتال جهت خروج از فاز ۱۱ جریمه نشد؟

چرا توتال جهت خروج از فاز ۱۱ جریمه نشد؟

عبارات مهم : ایران

حضور غول های نفتی در ایران، توسعه میادین نفتی و گازی، زیاد کردن صادرات و قدرت گرفتن کشور عزیزمان ایران در بازارهای جهانی حلقه های یک زنجیره بودند که خروج ترامپ از برجام آن را تحت تاثیر قرار داد و توقف فعالیت توتال در فاز ۱۱ پارس جنوبی نخستین تبعات آن بود. اتفاقی که این پرسش را در ذهن ایجاد کرد که اگر جهت توتال در هنگام امضای قرارداد جریمه ای جهت خروج از این قرارداد در نظر گرفته می شد، آیا باز هم کشور عزیزمان ایران را رها می کرد؟

به گزارش ایسنا، از امضای قرارداد بین شرکت ملی نفت کشور عزیزمان ایران و شرکت فرانسوی توتال جهت توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی حدود یک سال می گذرد. اتفاقی که مخالفان بسیاری داشت و شاید اگر آن سنگ اندازی ها نبود قرارداد سریعتر امضا می شد و توسعه این فاز سرعت بیشتری می گرفت.

چرا توتال جهت خروج از فاز ۱۱ جریمه نشد؟

طی زمانی که توتال در کشور عزیزمان ایران فعالیت کرد نخستین جکت فاز ۱۱ پارس جنوبی به وسیله شرکت های ایرانی ساخته شد، دفتر توتال در کشور عزیزمان ایران شروع به کار کرد، کار توتال در فاز ۱۱ طبق وقت بندی پیش رفت، مناقصه برگزار شد و توتال ۹۰ میلیون دلار در فاز ۱۱ هزینه کرد. با خروج ترامپ از برجام فعالیت توتال در پارس جنوبی متوقف شد و هرچند مدیرعامل این شرکت از مذاکره با ترامپ جهت ادامه فعالیت در کشور عزیزمان ایران خبر داد و زنگنه (وزیر نفت) هم به توتال وقت ۹۰ روزه داد، ولی این غول نفتی فرانسوی سرنوشتی جز خروج از فاز ۱۱ نداشت.

در این شرایط یکی از انتقاداتی که مخالفان قراردادهای تازه نفتی و همچنین امضای قرارداد با توتال مطرح کردند این بود که آیا وزارت نفت در قراردادهای IPC بندی را به عنوان جریمه جهت شرکت های برابر در نظر نگرفت تا این شرکت ها نتوانند به آسانی قرارداد را نیمه تمام رها کنند.

حضور غول‌های نفتی در ایران، توسعه میادین نفتی و گازی، زیاد کردن صادرات و قدرت گرفتن کشور عزیزمان ایران در بازارهای جهانی حلقه‌های یک زنجیره بودند که خروج ترامپ

در این راستا، سیدمهدی حسینی – رییس سابق کمیته بازبینی قراردادهای نفتی – توضیحاتی را به ایسنا ارائه کرد و از وجود جریمه جهت شرکت های برابر خبر داد.

وی در مورد مباحث مطرح شده است در مورد این که آیا کشور عزیزمان ایران در قرارداد با توتال هیچ جریمه ای را جهت این شرکت فرانسوی در نظر نگرفته است؟ گفت: بعضی گمان می کنند حتما باید در قرارداد ذکر شده است باشد که اگر شرکت برابر از پروژه رفت سرش را لبه باغچه می گذاریم و می بریم؟ ولی باید گفت هم در IPC و هم در قراردادهای بیع متقابل طرف کشور عزیزمان ایران خرج نمی کند و همه هزینه ها به وسیله طرف برابر هست؛ بنابراین اگر کسی کار را نیمه تمام رها کند هزینه ای که پرداخت کرده را بعد نمی گیرد.

حسینی ادامه داد: بالاترین جریمه این است که شرکت طرف قرارداد کار را تمام نکند. اگر شرکتی ۲۰۰ میلیون دلار خرج کند و به هر دلیلی از قرارداد خارج شود پولی که خرج کرده به آن بازگردانده نمی شود؛ بنابراین چه در قرارداد بای بک و چه در IPC هرچقدر شرکت برابر هزینه کرده باشد اگر پروژه را به تولید نرساند و پروژه را رها کند هیچ هزینه ای به آن بازگردانده نمی شود. حالا در این شرایط اگر شرکتی یک میلیارد دلار خرج کند و پروژه را رها کند چه کسی ضرر خواهد دید؟

چرا توتال جهت خروج از فاز ۱۱ جریمه نشد؟

واژه های کلیدی: ایران | فعالیت | ایرانی | قرارداد | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog